Budget

How a Family of 4 Eats for $150 a Week in Waco, Texas — Food Budget Diaries

Welcome to Kitchn's Food Budget Diaries series, where we show you how people around the country spend money on what they eat and drink. Each post will follow one person for one week and will chronicle everything that person consumed and how much it costs them.

Name: Melissa
Location: Waco, Texas
Age: 33
Number of people in family: 4 (me, my husband, a 4-year-old, and an 11-month-old)
Occupation: Stay-at-home mom. My husband is a bookstore manager and bartender.
Household income: $38,000
Weekly food budget: $150

READ MORE »

This $2 Lunch Idea Is Perfect for the Office — Budget Lunch

In my quest to stick to a food budget, I've found that lunch is my downfall. I have some inexpensive breakfast ideas that get me out of bed in the morning (homemade muffins! Eggs!) and dinner is a place I'm now in the groove with for meal planning, but for some reason it's hard for me to break the habit of going out to lunch when I'm at the office. Those fancy New York lunch salads add up, and I know I need to make a change if I want to really stick to a budget.

That's why I was so excited today when our friends at Cup of Jo posted an ingenious idea for a $2 lunch. If that wasn't already exciting enough, it just so happens that the base of the lunch comes from Trader Joe's.

READ MORE »

Buy This, Not That: Whole Foods — The Financial Diet

Welcome to a column from The Financial Diet, one of our very favorite sites, dedicated to money and everything it touches. One of the best ways to take charge of your financial life is through food and cooking. This column from TFD founders Chelsea Fagan and Lauren Ver Hage will help you be better with money, thanks to the kitchen.

If you are someone who cares a lot about sticking to a frugal budget — and frankly, everyone should — it can feel really easy to scoff at Whole Foods (or "Whole Paycheck," as my mother likes to call it) as a concept. Yes, it's a rather expensive store, and yes, they often stock items so ludicrously unnecessary and laser-targeted on bougie hipsters that it can feel like one big practical joke (I'm looking at you, asparagus water), but there is a lot of good to be found in the aisles of the big W-F. Not only are there certain items that are actually distinctly cheaper to buy at Whole Foods, but there are also things the store just does damn well.

READ MORE »

This $8 Rosé from Aldi Is One of the Best Bottles of Wine in the World — Grocery News

There's good news in store for rosé-lovers: An affordable line of the pink wine just won a prestigious award for its cost and quality. This means you can enjoy high-quality rosé without having to break the bank.

READ MORE »

Eat Well on Vacation with Kids Without Breaking the Bank. Here’s How. — Family Vacation

Hitting the road with kids in tow? You are in for an adventure! After 20 years of motherhood, I know that vacationing with children is not without its challenges, but I'm equally convinced that it's worth the effort. We've found that getting outside our comfort zone provides us with huge bonding moments. (Even that time the takeout pizza took two hours to arrive at our Le Mans hotel, with hamburger on it instead of pepperoni, has found a treasured place in our collective memory.)

As I type, I'm packing up six kids for a month in Europe. For the second time. No, I'm not crazy. Or rich. In fact, the only way we're able to swing such a travel endeavor is to do it on a budget. Here are 10 tips that help me and my family eat well and affordably while on the road.

READ MORE »

How a Family of 2 Eats for $84 a Week in Walla Walla, Washington — Food Budget Diaries

Welcome to Kitchn's Food Budget Diaries series, where we show you how people around the country spend money on what they eat and drink. Each post will follow one person for one week and will chronicle everything that person consumed and how much it costs them.

Name: Rebecca
Location: Walla Walla, Washington
Age: 29
Number of people in family: 2 people; my husband and I.
Occupation: I'm a freelance science writer and my husband is an engineer.
Household Income: $110,000
Weekly food budget: $84 (eating out budget is $180 per month).

READ MORE »

Powered by WordPress All Content Copyright © chadjohannesen.com My Perspective, Tips, Advice, and Things I Find Interesting
Theme created with SpiderWeb Press™.